Odpowiedź jest bardzo prosta, oczywiście że są potrzebne, niejednokrotnie wręcz konieczne. Są to badania, które wykonujemy, aby mieć pełny obraz stanu klinicznego zwierzęcia. Często jest tak, że to dopiero badania krwi dają nam odpowiedź na trapiące właścicieli pytanie: „Co dolega mojemu Azorowi?”.
Pobieranie krwi nie jest dla zwierzaków bolesne, a jedynie stresujące i tutaj właśnie tak ważna jest pomoc właściciela, który uspokoi i przytrzyma odpowiednio swojego pupila.
Jak dzielimy te badania?
1)Badanie morfologiczne krwi – informuje nas o liczbie krwinek czerwonych, liczbie krwinek białych oraz liczbie płytek krwi. Mówi także m.in. o procentowym stosunku jaki w całości krwi stanowią krwinki czerwone (hematokryt) i stężeniu hemoglobiny w krwinkach czerwonych.
2) Badanie biochemiczne krwi – pozwala ocenić pracę wielu narządów, szczególnie nerek, wątroby, trzustki, tarczycy, jak również określić stopień odwodnienia, zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia kości i mięśni szkieletowych oraz wiele innych.
Jak przygotować zwierzę do pobrania krwi?
Tuż przed pobraniem krwi w placówce weterynaryjnej, powinniśmy swojego psa/kota do tego zabiegu przygotować. Zwierzę do lekarza powinno zostać przyniesione na czczo, tzn. 12 h przed pobraniem krwi nie powinno spożywać pokarmu. Świeża woda powinna być dostępna w misce 24h. Nawet najmniejszy kęs, może sprawić, że badania będą niemożliwe do wykonania lub wyniki będą niewiarygodne. Krew zalecamy pobierać rano, wówczas owa „głodówka” trwa krótko, co jest szczególnie istotne w przypadku kotów. Zwierzęta nie powinny również być po zwiększonym wysiłku fizycznym.
Kiedy szczególnie zalecane są badania krwi?
– potrzebę wykonania badań krwi powinien określić lekarz weterynarii. Co powien czas, tak u ludzi, jak i u zwierząt zaleca się wykonywanie profilaktycznych, przeglądowych badań krwi
– u zwierząt powyżej 6 roku życia
– przed planowanym zabiegiem chirurgicznym (np. kastracja, sterylizacja, ropomacicze, usuwanie guzów)
– przy długotrwałej terapii (np: cukrzyca psa, cukrzyca kota, schorzenia nerek u psa, wątroby, serca)
– po przebytych chorobach zakaźnych, a także u pacjentów z wymiotami, biegunką czy zatruciami
– u zwierząt hodowlanych (reproduktory i suki/kotki hodowlane)
Pamiętajmy! Zdrowie naszych zwierząt leży w naszych rękach. Wykonujmy badania krwi, nie bójmy się tego. Wcześnie wykryta choroba, daje dużo większe możliwości leczenia, niż jej zaawansowana postać. Dla Państwa pupili to zwykle trochę stresu i niewielki dyskomfort związany z ukłuciem, a dla Państwa poczucie spokoju i bezpieczeństwa o zdrowie czworonożnego przyjaciela.