Brak łaknienia to fachowa nazwa braku apetytu . Możemy go podzielić na częściowy, całkowity, patologiczny, fizjologiczny i psychogenny. Pierwszym i najważniejszym zadaniem lekarzy jest określenie czy brak łaknienia jest fizjologiczny czy patologiczny. Ponieważ brak apetytu u psa może wskazywać na chorobę, ważne jest, aby zawsze zgłosić się ze zwierzęciem do weterynarza.
Jakie są możliwe przyczyny?
Pierwotne- czyli przyczyny, które bezpośrednio zaburzają funkcjonowanie ośrodków w mózgu kontrolujących apetyt
-nowotwór
-zakażenie
– uraz
– stres
– mało smakowita karma
– utrata węchu
Wtórne- powodowane przez choroby rozwijające poza mózgiem, wtórnie powodujące brak apetytu.
– ból ( wszelkiego pochodzenia)
-nowotwory i stany zapalne
– substancje toksyczne
– zaburzenia endokrynologiczne
-choroby zakaźne
– temperatura, choroba lokomocyjna
Pseudoanorekcja- powodowane przez choroby uniemożliwiające pobieranie pokarmu mimo apetytu.
-złamania zębów, ciała obce, zapalenie gardła, ropnie około zębowe, porażenie nerwu podjęzykowego
Rozpoznanie?
Brak łaknienia to objaw wielu chorób, zatem do postawienia ostatecznego rozpoznanie konieczne jest wskazanie pierwotnej przyczyny zaburzeń. Bardzo ważne jest przeprowadzenie pełnego badania klinicznego przez lekarza, w tym badania głowy, jamy ustnej i gardła. Można też zaobserwować zachowanie zwierzęcia po otrzymaniu pokarmu. Jeśli badanie kliniczne nie nasuwa żadnych podejrzeń, należy wykonać badania morfologiczne i biochemiczne krwi, a często także ogólne badanie moczu.
Co jeśli nasze zwierzę jest po prostu wybredne?
Psiaki najczęściej nie są wybredne jeśli chodzi o jedzenie od dnia swoich narodzin. To najczęściej my ludzie powodujemy u nich tego typu zachowania. Najczęściej pies odmawia przyjmowania danej karmy, gdy jego żywienie jest bardzo urozmaicone dodatkowymi smakołykami i „resztkami” ze stołu. Aby temu zapobiec powinniśmy karmić naszego pupila jednym rodzajem karmy, smakołyki natomiast starajmy się ograniczyć. Pamiętajmy o regularnych posiłkach ( 2 razy dziennie), a także o aktywności fizycznej. Dbajmy o higienę misek i nie zostawiajmy resztek jedzenia dłużej niż 1 dzie