Bardzo częsty przypadek w naszej przychodni,który dotyczy niesterylizowanych suczek i wprowadza w niepokój ich właścicieli. Przyczyn pseudociąży doszukuje się w fizjologii psowatych żyjących w stadach na wolności, kiedy to samica alfa w stadzie rodzi a reszta samic przechodzi ciąże urojoną na wypadek, gdyby samica alfa po porodzie nie mogła karmić swojego maleństwa. Mimo że nasze psiaki nie żyją w stadach to w toku ewolucji ta pozostałość się u nich nie zmieniła.

Objawy ciąży urojonej:

-powiększenie gruczołu sutkowego

-laktacja

-częste wylizywanie okolic brzucha

-zwiększony apetyt

-”opiekowanie się” swoimi zabawkami

-powiększenie jamy brzusznej

Co robić?

Najpierw upewnijmy się czy nasza sunia nie została przypadkowo pokryta i czy nie jest w prawdziwej ciąży. Tak, takie rzeczy się zdarzają, szczególnie jeśli spuszczamy naszego psiaka ze smyczy, a nie znamy fizjologi cyklu płciowego psa. W tym celu najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który zbada pieska i być może wykona badanie USG. Jeśli to nie ciąża, to diagnoza jest jedna- ciąża urojona.

Objawy ciąży urojonej najczęściej ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni i jeśli są one łagodne często nie wymagają leczenia. Jednak uciążliwe, powtarzające się co cieczkę i długotrwałe ciąże urojone mogą wymagać włączenia leczenia farmakologicznego.

Leczenie polega na podawaniu substancji przeciwprolaktynowej,którą zaleci nasz lekarz weterynarii.

Jak właściciele mogą pomóc swojej suczce?

1) Zmniejszamy dawkę pokarmową nawet o połowę

2) Zwiększamy aktywność fizyczną u naszego psiaka, aby nie zajmował się swoimi „dziećmi zabawkami” , więc długie spacery

3) Jeśli nasza suczka rozpoczęła przygotowywanie „rodzinnego gniazda”, należy zabrać wszystkie zgromadzone w nim zabawki

4) Jeśli mamy możliwość można na kilka dni zmienić suczce otoczenie

5) ZAPOBIEGAĆ! Aby zapobiec urojonym ciążom należy rozważyć wykonanie zabiegu sterylizacji suki. To uchroni ją nie tylko przed ciążą urojoną, ale i przed innymi poważnymi chorobami (np. ropomacicze, nowotwór gruczołu mlekowego, nowotwór narządów rodnych).