Obecnie zarówno w miastach jak i na wsi mamy do czynienia z inwazją kleszczy. Gdzie ich szukać na ciele naszego czworonoga? Najczęściej kleszcze wbijają się w kark, szyję, łapy oraz w miejsca, gdzie jest cienka skóra. Szczególnie teraz w okresie wiosenno-letnim powinniśmy więc zabezpieczyć naszego zwierzaka przed tymi pasożytami. A dlaczego?
Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób.Aby lepiej zrozumieć powagę tej sprawy powinniśmy chociaż częściowo poznać te choroby.
1)BABESZJOZA- nazywana piroplazmozą, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia.Pierwotniaki te wraz ze śliną kleszcza przekazywane są do krwi zwierzęcia, gdzie rozmnażają się wewnątrz erytrocytów, powodując ich rozpad a wskutek tego anemie u naszego psiaka.
Objawy: występują w ciągu kilku dni od chwili ukąszenia przez kleszcza. Jest to apatia,osłabienie,brak apetytu,żółtaczka i gorączka. Następnie pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, niewydolność oddechowa.
2)BORELIOZA- nazywana chorobą z Lyme, powodowana przez krętki Borrelia burgdoferi.Obecnie szacuje się, że co 3 kleszcz(Ixodes ricinus) może przenosić boreliozę!
Objawy:jest choroba niebezpieczna zarówno dla nas, jak i dla naszych zwierzaków. W początkowym stadium choroby w miejscu ukąszenia pojawia się krostka,grudka,która z czasem przekształca się w czerwony rozprzestrzeniający się pierścień(rumień wędrujący). Następnie pojawiają się objawy,które nie podsuwają jednoznacznej diagnozy,że to Borelioza(gorączka,apatia,brak apetytu).W dalszym etapy choroby objawy są zróżnicowane w zależności od narządu jaki zostanie zaatakowany(zapalenia stawów,zaburzenia wzrokowe i neurologiczne)
3)Erlichioza- wywoływana przez Erlichię canis, choroba ujawnia się 1-4 miesiące po ukąszeniu przez kleszcza.Objawy: utraty wagi, anemia, krwawienia z nosa,duszność,zmiany okulistycze.
4)Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu- choroba ma tło wirusowe(Flavovirus)Objawy: charakterystyczna jest tutaj 2 fazowa gorączka,światłowstręt,nadwrażliwość na dźwięki, które są spowodowane przez silne bóle głowy towarzyszące schorzeniu.
Pamiętajmy!W Polsce obserwuje się stale rosnącą populację kleszczy,które są wektorami wyżej wymienionych chorób. Schorzenia te są niebezpieczne, ich leczenie jest długotrwałe, kosztowne,nieraz pozostawia trwałe ślady w życiu naszego czworonoga, a niekiedy kończy się eutanazją. Dlatego tak ważna jest coroczna profilaktyka przeciwkleszczowa, przez którą pozwalamy naszym przyjaciołom cieszyć się z każdego słonecznego dnia w tym roku.