Jest to niebezpieczny stan u naszego tygrysa, który jeśli trwa dłużej niż dzień jest bezwzględnym wskazanie do konsultacji z lekarzem weterynarii. Zdrowy kot wymiotuje średnio 1-2 razy co kilkanaście dni z powodu chęci pozbywania się tzw. kul włosowych czyli pilobezoarów, jednak częste wymioty , czy powtarzające się kilka razy w ciągu dnia mogą stanowić podstawę do niepokoju.

Najczęstsze przyczyny wymiotów:

1) Czynniki związane z dietą- przekarmienie, zepsuta i zanieczyszczona karma.

2) Nietolerancja pokarmowa – alergia na składniki pokarmowe.

3) Zjadanie roślin- trawa.

4) Stres.

5) Toksyny/substancje drażniące/trujące. Wiele roślin pokojowych,które zawierają szczawiany mogą wywoływać wymioty -diffenbachia, gatunki filodendronów i bluszczy. Oprócz tego substancje toksyczne zawierają: jemioła, grzyby i rośliny cebulowe.

Zatrucie powodujące wymioty mogą też wywoływać substancje chemiczne: detergenty zawierające sole metali ciężkich, związki kwasu borowego, a także silne kwasy i zasady.

6) Zarobaczenie.

7) Niedrożność przewodu pokarmowego na skutek połknięcia dużego ciała obcego lub obecności guza przewodu pokarmowego.

8) Niektóre leki zarówno te podawane doustnie jak i pozajelitowo mogą wywołać obfite ślinienie , nudności a nawet wymioty.

9) Choroby zakaźne – panleukopenia , bakteryjne infekcje przewodu pokarmowego.

10) Choroba lokomocyjna.

Jak wygląda leczenie? Przede wszystkim należy pamiętać,że nie należy ryzykować i na własną rękę podawać kotu leków dostępnych w domu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego,że organizm kota jest inny niż nasz i często dając leki ludzkie nie pomagamy, a wręcz szkodzimy zdrowiu naszego podopiecznego. Najczęściej przy wymiotach wskazana jest głodówka 24-48 godzinna(tylko jeśli zaleci tak lekarz weterynarii!). Po upływie okresu głodówki powinno stosować się karmę o wysokiej strawności,np. Gotowana pierś z kurczaka i rozgotowany ryż. Jednocześnie nasz lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Pamiętajmy,bez względu na to co jest przyczyną wymiotów, nie należy takiego objawu bagatelizować.