Wybór formy karmienia zwierzęcia bywa nierzadko dużym dylematem dla właścicieli zwierząt. Zwykle pod uwagę bierzemy: preferencje smakowe, zapachowe, wielkość worka, cenę, funkcjonalność, wygodę, a przede wszystkim zdrowie naszego psa czy kota. Oba systemy żywienia mają swoich zwolenników. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Obecnie rynek weterynaryjny oraz zoologiczny zdominowany został przez ogromny wybór karm komercyjnych suchych, wilgotnych, półwilgotnych. Którą karmę wybrać i jak znaleźć kompromis między jakością a ceną? O czym warto wiedzieć decydując się na zakup danego pokarmu? Czy żywienie łączone jest możliwe?
Sposób żywienia zwierzęcia najlepiej ustalić już w pierwszych tygodniach życia zwierzęcia. Od 3 tygodnia życia wprowadzać możemy do diety szczeniaka pokarm stały. Już wtedy należy zdecydować jaką strategię żywienia Państwo wybieracie. Karmy suche, półwilgotne, wilgotne są bardzo wygodnym, ale i zdrowym sposobem pod warunkiem, że karma którą Państwo wybierzecie, spełni określone standardy jakości. Za przykład posłużyć mogą karmy marki Royal Canin, Purina ProPlan czy Arion SuperPremium. Są to karmy pełnowartościowe, zawierające w swoim składzie wszystkie niezbędne do życia i funkcjonowania składniki pokarmowe. Przy podaży określonej ilości tego typu karmy, nie ma najmniejszej potrzeby dodawać do żywienia innych, dodatkowych składników. Pamiętać proszę o prawidłowym przechowywaniu i szczelnym zabezpieczeniu otwartego worka karmy, a zwłaszcza jego ochrony przed wilgocią. Najczęstszym problemem z jakim spotykają się właściciele zwierząt jest niechęć do jedzenia karmy suchej. Pamiętać proszę, że zwierzę mając do wyboru smakowite jedzenie domowe i suchą karmę, zawsze wybierze jedzenie domowe. Od Państwa konsekwencji i nauki prawidłowych nawyków żywieniowych zależy chęć spożywania określonego typu pokarmu. Wybierając dany worek karmy, zawsze sprawdzić należy jej skład, przede wszystkim pod względem zawartości białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin oraz soli mineralnych. Jedynie wysoka koncentracja tych składników, odpowiednio zbilansowany i odpowiedniej jakości skład karmy, gwarantuje Państwu prawidłowe żywienie Państwa pupila.
Alternatywą jest już wcześniej wspomniane tzw. żywienie domowe. Najważniejszą zasadą takiego żywienia jest pewna powtarzalność składu pokarmu. Pamiętajmy, że pies jest względnym mięsożercą. Przykładem diety domowej może być: ryż, mięso/podroby mięsne oraz warzywa. Zalecany udział białka w diecie wynosi 20 – 40% suchej masy dla psa, 25-40% odpowiednio dla kota. Udział węglowodanów w diecie powinien być bardzo niski zarówno dla psa jak i kota. Zalecany udział tłuszczy w diecie to 10-65% suchej masy dla psa oraz 15-45% suchej masy dla kota. Przygotowanie pokarmu, który zapewni wszystkie potrzeby bytowe zwierzęciu może być kłopotliwe, co daje przewagę karmom komercyjnym. Posiłki powinny być przyrządzane na bieżąco i podawane świeżo po przygotowaniu. Warto pamiętać o suplementacji soli mineralnych oraz witamin, których ilość w tak przyrządzonych daniach jest niewielka. Suplementy te najlepiej nabyć u lekarza weterynarii. Występują one w postaci tabletek, proszku oraz płynu wedle upodobań zwierzęcia. Pamiętajmy, że pokarm dla psa powinien być możliwie jałowy pod względem używanych w diecie ludzkiej przypraw. Niewskazane jest podawanie psom czekolady w żadnej postaci. Uwagę zwracam również na kości, zwłaszcza kości z kurczaka, które powodować mogą poważne uszkodzenia przewodu pokarmowego, a podane w nadmiarze silną koprostazę. Nie pozwólmy zatem, aby nasze błędne przekonania i skłonność do antropomorfizacji wpływały szkodliwie na zdrowie i samopoczucie naszych zwierząt, przesłaniając nam ich rzeczywiste potrzeby.
Lekarz weterynarii Joanna Wypych