Wszystkie psy oraz koty, bez względu na środowisko, w którym na co dzień żyją, wiek czy sposób karmienia, mogą zarazić się pasożytami. Szczenięta oraz kocięta pasożytami najczęściej zarażają się już w życiu płodowym bądź też w okresie karmienia z mlekiem matki. Zagrożeniem dla zwierząt dorosłych są natomiast inwazyjne formy znajdujące się w glebie, wodzie oraz formy larwalne bytujące najczęściej w surowym (niebadanym) mięsie lub tkankach drobnych zwierząt, będących łupem psów i kotów (np. myszy, króliki, ptaki, płazy).
Odrobaczanie rozpocząć należy już w wieku 2 tygodni w przypadku szczeniąt, a w wieku 5 tygodni w przypadku kociąt. Zabiegi te należy powtarzać regularnie co 3 tygodnie (szczenięta) i co 5 tygodni (kocięta) przez cały okres karmienia mlekiem matki. Karmiące suki i kotki powinny zostać odrobaczone równocześnie z pierwszym zabiegiem wykonywanym na ich młodych. Do 6 miesiąca życia zabieg odrobaczania powtarzamy co miesiąc. Zwierzęta dorosłe odrobaczamy mając na uwadze prawdopodobieństwo zagrożenia, jakie stanowi środowisko, w którym żyją. W przypadku braku możliwości określenia ryzyka zarażenia zwierzęcia pasożytami zalecane jest przeprowadzenie odrobaczenia 4- krotnie w ciągu roku. Badania bowiem wykazują, że 1- lub 2-krotna kuracja odrobaczania w ciągu roku nie zapewnia zwierzętom wystarczającej ochrony.
Niektóre gatunki pasożytów (tasiemce, nicienie) mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, powodując m.in. takie choroby jak: toksokaroza oczna, zespół larwy wędrującej, torbiele bąblowcowe. W szczególnych przypadkach wskazane jest odrobaczanie co 3-4 tygodnie, zwłaszcza gdy zwierzę ma bliski kontakt z małymi dziećmi. Można wówczas uniknąć wydalania przez psy i koty jaj glist stanowiących zagrożenie dla człowieka.
Na rynku istnieje wiele preparatów, zapewniających skuteczne działanie przeciwpasożytnicze. Występują one w farmie tabletek, past do podawania doustnego bądź też w formie kropli do wykropienia na skórę karku w przypadku kotów, którym połknięcie tabletki sprawia trudność. Preparaty te oprócz formy podania, różnią się przede wszystkim składem, od którego zależy znów spektrum działania przeciwpasożytniczego. Warto więc mieć to na uwadze, decydując się na dany środek odrobaczający.
Lekarz weterynarii Joanna Wypych