Pierwsze wizyty z naszym psiakiem u lekarza weterynarii są bardzo ważne i często decydują o przyszłym zdrowiu naszego malucha. Jednym z punktów na liście kontrolnej takich wizyt jest wymiana zębów mlecznych.Psy podobnie jak ludzie wymieniają zęby. Pierwsze w liczbie 28 sztuk zaczynają wyrastać szczenięciu w wieku od 3-go do 6-go tygodnia życia. Wymiana odbywa się od 4-go miesiąca życia, chociaż u niektórych ras okres ten zaczyna się później. Zęby trzonowe wyrastają jako ostatnie w wieku 6-7(8) miesięcy. Pełen uzębienie stałe u psów to 42 zęby.
Zaburzenia w wymianie zębów mlecznych często dotyczą ras małych i miniaturowych. Najczęściej jako przyczynę występowania tego problemu doszukuje się uwarunkowania dziedziczne.
Naturalny sposób wymiany zębów, polega na resorpcji korzeni zębów mlecznych, wskutek tworzenia się zawiązków zębów stałych i powolnego wypychania „mleczaków”. Warunkiem takiej wymiany jest właściwe ułożenie obu zębów(mlecznych i stałych)wzdłuż jednej osi.
CZY POZOSTAWIENIE TAKICH ZĄBKÓW JEST GROŹNE?
Nieusunięcie przetrwałych zębów mlecznych może spowodować problemy zdrowotne u naszego psiaka, kiedy osiągnie on wiek dojrzały. Często następstwem tego zaburzenia są : wady zgryzu, nadmierne i szybkie odkładanie się płytki nazębnej i w konsekwencji choroby przyzębia i dziąseł.
Kiedy robimy zabieg?
Usunięcie zębów (ekstrakcja) jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Jest to stosunkowo prosty zabieg. Do jego wykonania używany jest specjalistyczny sprzęt stomatologiczny. Zabieg ten wykonany jest wyłącznie przez lekarza weterynarii. To również lekarz podejmuje decyzję o ekstrakcji na podstawie wywiadu z właścicielem jak i stanu klinicznego psiaka.
Pamiętaj, jeśli ten problem dotyczy twojego psiaka, nie czekaj, już dziś skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii.