Uporczywy, wyraźny i długo utrzymujący się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej naszych czworonogów często jest bodźcem do wizyty w przychodni. W naszej pracy mamy z tym do czynienia prawie codziennie. Cieplejsze dni i „dyszenie” naszego przyjaciela, są powodem że, coraz więcej właścicieli decyduje się rozwiązać ten nieprzyjemny problem.

Co jest przyczyną fetor ex ore?

Za nieświeży oddech odpowiadają najczęściej bakterie, są to bakterie które swoją siedzibę mają w tylnej części języka, a także w kieszonkach dziąsłowych. Drobnoustroje te produkują lotne związki siarki, które bezpośrednio odpowiadają za brzydki zapach.

Oprócz problemów dentystycznych przyczyną nieprzyjemnego zapachu mogą być schorzenia ucha, nosa, gardła czy dolnych dróg oddechowych, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badania klinicznego przez lekarza weterynarii.

Dla lekarza weterynarii oprócz wyczuwalnego nieświeżego oddechu u psa ma znaczenie też inna strona tego schorzenia czyli stan zapalny przyzębia.

Jakie jest rozwiązanie?

Najskuteczniejszym i praktycznie jedynym wyjściem jest przeprowadzenie sanacji jamy ustnej. Jest to zabieg przeprowadzany w pełnej narkozie, specjalnym urządzeniem skalerem ultradźwiękowym. Sanacja to likwidacja ognisk zakażenia i miejsc sprzyjających zakażeniom. Oprócz tego radykalnego działania, często zachodzi też konieczność zastosowania antybiotyków i leków przeciwzapalnych.

Co po sanacji?

Profilaktyka. Oczywiście chodzi o stosowanie środków odświeżających, ale też szczotkowanie zębów i oczyszczanie języka. Psiaki z dużą tendencją do występowania problemów dentystycznych powinny być również przestawione na suchą karmę najlepiej typu Dental. Systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej naszych czworonogów pozwoli uniknąć kolejnego znieczulania i bólu u naszego psiaka.