Świadomość właścicieli w podejmowaniu decyzji o sterylizacji jest coraz większa, szczególnie od momentu obalenia mitu o przymusie posiadania choć jednego potomstwa przez kocicę. Często już podczas pierwszej wizyty z kociakami w przychodni weterynaryjnej, lekarz informuje nas o możliwości sterylizacji naszej kotki. Oczywiście można stosować preparaty hormonalne, które zatrzymają rujkę, jednak nie jest to wyjście na całe życie. Przy stosowaniu hormonów może dojść do torbielowatego rozrostu błony śluzowej macicy oraz do ropnego zapalenia tego narządu (ropomacicza). Dlatego sterylizacja to najlepsze wyjście.

Kiedy to robimy?

Kotki osiągają dojrzałość płciową między 5 a 12 miesiącem życia,średnio to 8-10 miesiąc. Najlepszym wyjściem jeśli chodzi o zdrowie kotki jest wykonanie zabiegu po 1 rujce. Wtedy to mamy pewność,że nasza pupilka jest w pełni rozwinięta zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym. Zbyt wczesna sterylizacja może wiązać się z zaburzeniami rozwojowymi,jednak nie należy też zwlekać- wykonanie zabiegu po 1 rujce zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów sutka do 1%, natomiast po 3 rujce tylko do 26%. Jeśli poszukujemy dokładniejszych informacji zawsze możemy skonsultować się z naszym lekarzem weterynarii.

Czemu to robimy?

1)zapobieganie niechcianej ciąży- w Polsce mamy ogromną ilość bezdomnych, zaniedbanych kotów, więc po co powiększać to grono?

2)zmniejszenie ryzyka wystąpienie nowotworu gruczołu sutkowego

3)zlikwidowanie stresu psychicznego u zwierzęcia, które nie może spełnić swojej naturalnie występującego instynktu rozrodczego

4)zapobieganie wystąpieniu groźnego dla życia ropomacicza

5)my również korzystamy, często przy rujce nie wiemy jak pomóc naszej pupilce, jesteśmy zmęczeni tym stanem tak samo jak ona, zabieg nam w tym pomoże

Na czym to polega?

Sterylizacja jest zabiegiem przeprowadzanym u kotek dojrzałych, który polega na wycięciu jajników oraz macicy, dokonuje się go w narkozie. Po kilku dniach od zabiegu kotka wraca do pełnego zdrowia.

Czy ten zabieg jest niebezpieczny?

Sterylizacja jest rutynowym, względnie bezpiecznym i szybkim zabiegiem. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że każde znieczulenie niesie ze sobą pewne zagrożenia, dlatego lekarz weterynarii przed zabiegiem przeprowadza z nami wnikliwy wywiad a także bada kotkę. Zagrożenie jest małe u młodych, zdrowych kotek, natomiast wzrasta wraz z wiekiem. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowych badań, które jeszcze bardziej zminimalizują ryzyko zabiegu u naszej pupilki.

O czym należy wiedzieć?

Po sterylizacji/kastracji organizm zwierzęcia ulega przestrojeniu hormonalnemu. Wiąże się to ze zwiększeniem pobierania karmy przy spadku zapotrzebowania energetycznego. Niektóre koty mogą mieć w efekcie skłonności do przybierania na wadze. W związku z tym po sterylizacji zalecamy stosowanie odpowiednio zbilansowanej karmy dla kotek sterylizowanych.