W naszej przychodni staramy się, aby każdy zabieg chirurgiczny był zabiegiem bezpiecznym. Dlatego w procesie zakwalifikowania do zabiegu u każdego pacjenta proponujemy przeprowadzenie przeglądowego badania krwi: morfologia, biochemia.
U pacjentów starszych, ze zwiększonym ryzykiem operacyjnym, zalecamy przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu, przeprowadzanie konsultacji kardiologicznej, badania EKG/ ECHO, RTG klatki piersiowej. Podczas operacji dbamy o bezpieczeństwo pacjenta poprzez stałe monitorowanie jego funkcji życiowych przy użyciu kardiomonitora.
Posiadamy salę operacyjną wyposażoną w sprzęt do znieczulenia wziewnego pacjentów.
Jak wygląda standardowa procedura znieczulenia ogólnego??
• Na początek uspokajamy zwierzę premedykacją ,czyli tzw. „Głupim Jasiem”. Po określonym czasie zakładamy venflon dożylny, (jest to niezbędne w każdym przypadku znieczulenia), czyli zaopatrzyć w cewnik dożylny służący do podawania leków bezpośrednio do naczyń krwionośnych oraz podawania kroplówki dożylnej. W przypadku jakichkolwiek komplikacji, dostęp do żyły gwarantuje szybkie podanie odpowiednich środków podczas gdy zastrzyki domięśniowe lub podskórne działają dopiero po kilku minutach, a wtedy może być już za późno.
• Intubacja, czyli założenie rurki dotchawicznej pozwala na uniknięcie zdławienia się treścią pokarmową w przypadku wymiotów oraz znacznie poprawia dotlenienie organizmu. W sytuacji, gdy znieczulamy aparatem do narkozy wziewnej jest to warunek bezwzględny. Intubacja musi być poprzedzona podaniem krótko działającego środka zwiotczającego . Przy okazji możemy pacjenta dokładnie przygotować na sali przedoperacyjnej, tak aby wygolony i odkażony, czyli „czysty” trafił na salę operacyjną.
• Monitoring pacjenta jest wykorzystaniem urządzeń nadzorujących funkcje życiowe pacjenta. Monitory EKG służą do kontroli pracy serca. Lekarz na bieżąco jest informowany o częstotliwości jego pracy, wykres EKG pokazuje nam także wszystkie nieprawidłowości takie jak arytmie, czy migotanie komór lub przedsionków.
• W naszej przychodni posiadamy wysokiej klasy sprzęt monitorujący parametry życiowe. Oprócz EKG i kardiomonitoru urządzenie to podaje aktualną temperaturę zwierzęcia (zapobiega to wyziębieniu podczas operacji), ciśnienie tętnicze, częstotliwość oddechów, saturację.
• Narkoza wziewna- Narkoza wziewna ma tą przewagę nad znieczuleniami iniekcyjnymi (wykonanymi zastrzykami), że można ją w dowolnym momencie wyłączyć przez zamknięcie parownika, wówczas pacjent oddycha samym tlenem. Nasza przychodnia dysponuje aparatem z parownikiem na izofluran. Jest to obecnie najbezpieczniejszy środek na rynku polskim. Jedynym jego mankamentem jest jego cena. Znieczulenie tym gazem jest droższe niż innymi tradycyjnymi środkami. Personel przychodni potrafi wprowadzić i podtrzymać narkozę w sposób złożony. Polega to na tym, iż używa się kilku środków na raz w skojarzeniu w mniejszych dawkach, dzięki czemu narkoza jest jeszcze bardziej bezpieczniejsza.
Zalecenia przedoperacyjne:
1. Proszę nie karmić psa po 18:00 w dniu poprzedzającym operację. Zwierzę powinno być minimum 12h na czczo (bez posiłku). Wodę należy podawać bez ograniczeń do momentu zabrania psa do przychodni.
2. W dniu zabiegu, należy przyprowadzić zwierzaka do naszej przychodni na wcześniej umówioną godzinę. Czas operacji jest różny, w zależności od wykonywanego zabiegu. Personel przychodni poinformuje Państwa telefonicznie, gdy operacja zostanie zakończona.
3. Zwierzęta wydajemy do domu po wybudzeniu oraz ustabilizowaniu wszystkich funkcji życiowych. Personel przychodni skontaktuje się z Państwem, kiedy zwierzę będzie mogło zostać wydane właścicielowi i zabrane do domu.
4. Nazajutrz zawsze prosimy o wizytę ze zwierzęciem w celu wykonania kontroli pooperacyjnej, podczas której udzielamy wszystkich informacji o procesie rekonwalescencji (ograniczenie ruchu, higiena rany, podawanie leków, czasie stosowania ubranka pooperacyjnego/ kołnierza ochronnego).
Wykonujemy szereg zabiegów operacyjnych m.in.: Kastracje psów oraz kotów, usuwanie kamieni z pęcherza moczowego, usuwanie ciał obcych z przewodu pokarmowego, zamykanie przepuklin pępkowych, pachwinowych, usuwanie guzów listwy mlecznej, usunięcie śledziony i wiele innych.