Właściwe podejście właścicieli do tematu żywienia, jest gwarancją prawidłowego przebiegu ciąży, porodu i laktacji u suczki. W ciąży dawki pokarmowe musimy odpowiednio zwiększać, gdyż wzrasta zapotrzebowanie na energię jak i na składniki pokarmowe. To o jaką ilość zwiększamy dawkę dobową zależy nie tylko od samego faktu ciąży, ale także od temperamentu i aktywności ruchowej suczki.

Należy także pamiętać, że okresie gdy ilość pokarmu osiąga swój najwyższy poziom tzn. 5-6 tyg. ciąży, należy posiłki rozbić na kilka (3-5) w ciągu dnia.

Po okresie szczytowym, czyli w ok.7 tyg. ciąży rozpoczynamy stopniowy powrót do żywienia tak jak na początku i kontynuujemy takie postępowanie aż do porodu. W drugiej połowie ciąży suczka może mieć obniżony apetyt , dlatego karma na tym etapie powinna być bardziej skoncentrowana i smaczniejsza. Przez cały czas należy też pamiętać o stałym dostępie do świeżej wody.

Jeśli chodzi o laktacje, najczęściej trwa ona 6 tygodni, jednak zależy to od masy ciała psiaka i liczby szczeniąt w miocie. W laktacji suczka musi być odżywiana, tak aby mogła wytworzyć odpowiednią ilość mleka dla wszystkich maluchów. Ponieważ wymagane ilości karmy są bardzo duże w tym czasie, najczęściej podajemy pokarm do woli w 4-5 porcjach w ciągu dnia.

Musimy też wiedzieć o tym, że dieta powinna zawierać odpowiednie ilości wapnia, fosforu i witamin.

Jeśli nie mamy pewności jak zabrać się za żywienie suczki w stanie ciąży, możemy zawsze skorzystać ze sprawdzonych pełnoporcjowych i pełnowartościowych karm gotowych, np. Pediatric Royal Canin Starter. Ważna jest też kontrola wagi psa jak i nowonarodzonych szczeniaków i stały kontakt z naszym lekarzem weterynarii.