Czas wzrostu to specyficzny okres w życiu każdego zwierzęcia. Dlatego też pamiętać należy, by otaczać je szczególną opieką. Jednym z najważniejszych czynników, który warunkuje prawidłowy rozwój naszego pupila jest jego prawidłowe żywienie. Zaraz po urodzeniu szczenięta/ kocięta zaczynają ssać mleko matki. Pamiętajmy, że pierwsze godziny życia są dla nich najważniejsze a mleko matki najbogatsze w składniki niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.
W okresie odsadzenia (od 3 do 8 tygodnia życia) następuje stopniowe przechodzenie z mleka matki na pokarm stały. Szczenię traci wówczas zdolność trawienia laktozy (białka mleka), a nabywa zdolność trawienia skrobi. Należy pamiętać, że układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego szczenię nie jest przystosowane do przyjmowania większej objętości posiłku, ani też pokarmu zróżnicowanego pod względem smaku, zapachu oraz swojego składu. Każde więc urozmaicenie diety należy wprowadzać bardzo ostrożnie i stopniowo. W okresie odsadzeniowym karmimy 4 razy dziennie, następnie do 6 miesiąca życia 3 razy dziennie. W przypadku karm suchych, stosować należy pokarm dla szczeniąt/kociąt/suki karmiącej. Proponuję Państwu sprawdzone, wysokiej jakości diety weterynaryjne, które stanowią pełnowartościowy posiłek dla Państwa pociech. Jeśli jednak decydujecie się Państwo na tzw. „pokarm domowy” pamiętać proszę o dodawaniu do pokarmu mieszanek mineralnych we właściwej ilości wedle wagi i rasy zwierzęcia.
Pamiętać należy również by Nasz pupil miał stały, nieograniczony dostęp do świeżej wody. Posiłki powinny być wydzielane, a pokarm nie powinien zalegać w misce dłużej aniżeli czas spożywania pokarmu. Zapobiegną Państwo w ten sposób złym nawykom żywieniowym, a karma którą zwierzę dostaje będzie zawsze zdrowa i atrakcyjna pod względem smaku i zapachu.
Lekarz weterynarii Joanna Wypych